czwartek, 9 września 2010

T-shirtowe kopie

Zdzisław Beksiński - oryginał i interpretacja ("ZB-Wieża")
Kopia to trochę za duże słowo. Cytując słownik: kopia – dokładne powtórzenie wykonanego wcześniej dzieła (np. rzeźby, obrazu, obiektu architektonicznego), z tego samego (lub tańszego) materiału, przy zastosowaniu tej samej techniki, w tej samej skali. Kopia powinna być oznakowana, tak aby nie nosiła znamion fałszerstwa  (nazwisko osoby sporządzającej kopię jest znane). Kopie wykonuje się w celach dydaktycznych, kolekcjonerskich, dla ochrony dzieła oryginalnego (np. kopię rzeźby, pomnika eksponuje się na wolnym powietrzu, a oryginał wystawia się w muzeum).
Moje kopie na koszulkach nigdy nie były dosłownym przeniesieniem obrazu. Po pierwsze, czasem były to tylko fragmenty dzieł a po drugie, wymiary nie pozwalały na tak dokładne odtworzenie dzieł. Lubię używać określenia "odwzorowywanie w charakterze". Chodziło mi o to aby moja interpretacja danego obrazu była jak najbardziej zbliżona do oryginału. Każdy oglądający koszulkę powinien skojarzyć czyj to jest obraz i przywołać sobie w pamięci jego malarski oryginał.  Muszę jednak przyznać, że chyba sprawdziłam się jako interpretatorka bo po jednej "kopi" przyszły zamówienia na następne :) Wykonałam dużo interpretacji prac Z. Beksińskiego i H.R. Giger. Zdjęć prac tego ostatniego niestety nie posiadam.

Zdzisław Beksiński 1972r (interpretacja) - "ZB-Pejzaż"
Zdzisław Beksiński (interpretacja) - "ZB-Dwoje"


2 komentarze:

  1. widzę ze jestes Fanką Beksińskiego :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Podziwiam artystów którzy potrafią przenieść na płótno swój wewnętrzny świat, wraz z emocjami i oryginalnością wykonania. Ja zawsze mówię, że jestem artystą "odtwórczym" maluję to co widzę fizycznie przed moimi oczyma. Nie potrafię tworzyć z wyobraźni. Beksińskiego zaczęłam malować przez przypadek, ktoś zapragnął mieć jego obraz na koszulce i tak to się zaczęło :) Choć nie powiem, jego warsztat i obrazowanie interesuje mnie od lat :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za komentarz :)