niedziela, 27 maja 2012

Krakowskie malowanie koszulek25 maja wraz z czwórką podopiecznych Fundacji wybrałam się porannym pociągiem do Krakowa aby wziąć udział w VI Małopolskich Zawodach Wspinaczkowych Osób Niepełnosprawnych im. Jurka Gizy. Odbyły się one w ramach imprezy „Kocham Kraków z Wzajemnością” w tygodniu osób niepełnosprawnych. Na płycie rynku wystawiły swoje stoiska z rękodziełem Warsztaty Terapii Zajęciowej i Domy Opieki Społecznej z Małopolski. Uczestnicy tych placówek pokazywali również swoje umiejętności taneczno – teatralno -muzyczne na scenie, dla licznie zgromadzonej widowni. Rynek główny zapełnił się osobami niepełnosprawnymi oklaskującymi występy oraz zmagającymi się ze sobą i swoimi ograniczeniami w konkursach plastycznych. Jeden z nich bardo mnie ucieszył gdyż był to konkurs na malowaną koszulkę i torbę na zakupy. 


Fantastycznie było obserwować osoby niepełnosprawne przy tak dobrze znanej mi czynności. Byłam zafascynowana ich pracą i podziwiałam powstające kompozycje. Nie wszyscy pozwoli mi sfotografować swoje dzieła w czasie malowania. Bo i po cóż jakaś Pani nachyla się z obiektywem przez ramię gdy artysta zajęty aktem tworzenia. Natchnienia nienależny dekoncentrować.


 Niektórym osobom było naprawdę trudno zapanować nad materiałem tak jak w przypadku dziewczyny na zdjęciu która malowała jedną ręką. 

Koszulka przesuwała jej się razem z pędzlem co uniemożliwiało naniesienie farby. Pani opiekun mogła jej trochę pomóc przytrzymując koszulkę, niestety siedziała nie zwracając uwagi na problemy podopiecznej. Szkoda, bo pomysł dziewczyny był bardzo ambitny i pracochłonny.

Niestety z ogłoszenia wyników zdjęcie mam jedynie z daleka bo nie zdążyłam dobiec pod scenę. Ściana do wspinaczki była po drugiej stronie rynku a „moi mężczyźni” byli w trakcie zawodów kiedy usłyszałam, że wręczają nagrody w koszulkowym konkursie. Żałuję strasznie bo nie widziałam w pełni ukończonych zwycięskich koszulek. Tyle co widać z fotografii. 

Być może za niedługo pojawią się na stronie Fundacji Artes, która prowadziła ten konkurs.

Moi podopieczni startowali we wspinaczce na czas. Spisali się rewelacyjnie. Kamil pokonał bardzo mocnego zawodnika z WTZtu z Torunia i zajął I miejsce. Radość była wielka i przez całą drogę powrotną był już 10 cm nad ziemią. Widok bezcenny. 
Ręce przyszłego zwycięzcy, gotowe do wspinaczki.

W "podskokach" po I miejsce.
Ten konkurs również mnie zaskoczył głównie w konkurencji dla niewidomych. Najpierw wspinali się razem z trenerami ale jeden z uczestników wspinał się sam. Było to coś niesamowitego ja szybko odnajdywał miejsca gdzie może zaczepić się nogą i podciągnąć rękoma. Wspinaczka na wysokość 9 m zajęła mu jakieś niecałe 2 minuty. Rewelacja!! 
Zmęczeni ale szczęśliwi, zatłoczonym pociągiem jak śledzie w konserwie, wróciliśmy do domu późnym wieczorem. Impreza przednia, naprawdę było warto tam być i to wszystko przeżyć i zobaczyć :)

poniedziałek, 21 maja 2012

Rodzina Olodum


Bardzo często otrzymuję zapytania o koszulki Michaela Jacksona. Po koszulce Olodum z ludzikami przyszła kolej na samą pacyfkę. Tą koszulkę Michael również nosił na planie teledysku "They don't care abaut us". Zamówienie na koszulki dla całej rodziny fanów przyszło od Pani Marty z Warszawy. Pierwotnie miała to być koszulka z ludzikami ale kiedy zobaczyłam tą maleńką koszulkę na 98 cm wzrostu - to wymiękłam. Ludziki były by mikroskopijne i niemożliwe do ręcznego zrobienia. Przekonałam więc Panią Martę do drugiego motywu z videoclipu. I tak musiałam wspomóc się folią i wyciętym w niej wzorem pacyfki oraz nazwą bo ich wielkość przekraczała moje ręczne możliwości. Dwa tygodnie wcześniej zrobiłam jeszcze dwie koszulki dla fanek w tym jedną z napisem wokół wycięcia z tyłu: "Love You Michael". Zobaczcie jak powstawały koszulki dla czteroosobowej rodziny (XL, L oraz 122 i 98 cm) i fanek Michela.
Tutaj mąż na potrzeby demonstracji procesu nakładania farby, zmusił mnie do praworęczności :)W oczekiwaniu na kolor. Muszą dobrze wyschnąć bo inaczej farba czarna rozlewa się po kolorowej.

Pacyfka wypełniona kolorami.

Napis na koszulce dla jednej z fanek Michaela.
Rodzina w komplecie i gotowa do wysyłki.
Na koniec dodam że napisy poniżej 2 cm muszę zlecić do wycięcia na ploterze. Najniższa cena za plotowanie wynosi 15 zł. Jest to cena za 1 m czyli tyle ile wchodzi do maszyny. Nieważne czy napis będzie miał szerokość 5, 20 czy 50 cm cena jest taka sama bo reszta foli (choć niewykorzystana) nie nadaje się do ponownego użycia. Proszę więc mieć to na uwadze przy zamawianiu dodatkowych drobnych napisów gdyż taką cenę doliczam do kosztu koszulki.

środa, 16 maja 2012

Komiksowa postać z autografem


Witam Was serdecznie po długiej przerwie. Najważniejsze, że wróciłam już do zdrowia i mój mąż również. Ciężki to był czas ale cieszę się, że mija.
W tym samym tygodniu kiedy przyszły do mnie zdjęcia Dżemu od pana Grzegorza dostałam jeszcze jeden wspaniały prezent. Komiks „Spawn” z dedykacją i autografem od autora rysunków Szymona Kudrańskiego. Dla mnie jako fanki komiksów to prawdziwa perełka i myślę, że początek kolekcji (z takim życzeniem go orzymałam).
 Serię tą zaczęłam czytać dopiero na  studiach, kolega z roku dysponował początkowymi kilkunastoma częściami. Wszystkie oczywiście w języku angielskim. Po latach komiks został wznowiony. Scenariuszem zajął się Will Cartoln a rysunkami Polak, Szymon Kudrański. Proszę zapamiętać to nazwisko bo uważam, że jeszcze nie raz o nim usłyszycie. Grzegorz Rosiński przestał być jedynym znanym i uznanym polskim rysownikiem na świecie. 
Komiks otrzymałam w urodzinowym prezencie od wujka Szymona, Krzysztofa Kudrańskiego z którym na co dzień pracuję w Fundacji. Dziękuję Ci, Krzysztofie raz jeszcze za pamięć. 
Szymon zajmuje się także ilustracją serii „Peungin” opowiadającą o jednym z mrocznych bohaterów „Batmana”.


 Muszę przyznać, że rysunkowo bardzo ta seria mi się podoba, chyba nawet bardziej niż „Spawn”. Krzysztof przyniósł mi jeszcze do przeczytania w pełni autorski komiks Szymona,  pt.:„Repulse”


W środku znajdują się strony ze szkicownika, pokazujące pracę nad komiksem.
Gorąco polecam! Bardzo dobra mroczna fabuła, dialogi i rysunki pełne akcji i jakże odmienne w swojej stylistyce od pozostałych. W sumie każda seria jest inaczej rysowana i to jest najfajniejsze bo świadczy o tym, że artysta jest poszukujący, odważny i cały czas się rozwija.  Znalazłam kilka wywiadów z Szymonem w sieci i dla tych którzy chcą wiedzieć coś więcej zapraszam tu. Dodam, że udziela ich bardzo rzadko i to się chwali bo wszak artystę poznajemy poprzez jego dzieła a tych w medialnej ciszy powstaje coraz więcej. Zapraszam też na bloga Szymona na którym od czasu do czasu (nad czym ubolewam) prezentuje nowe  plansze komiksowe http://szymonkudranski.blogspot.com. Enjoy!
Długo czekałam z tym postem do publikacji aż nadarzyła się komiksowa okazja. Dostałam zamówienie na koszulkę w tej właśnie stylistyce. Za wzorzec posłużyły prace Roya Lichtensteina znakomitego amerykańskiego malarza, przedstawiciela pop artu. W mailu dostałam dokładne wytyczne wraz z czcionką do części literniczej. Komiksy uwielbiam ale nigdy nie próbowałam ich rysować. Postać wystylizowałam i pokazałam do korekty Krzysztofowi który również zajmuje się komiksem jako ilustrator. Dzięki niemu na postaci pojawiły się plamy światła, które nadały  twarzy więcej indywidualnych cech portretowanej. Koszulka ukończona i wysłana a tak powstawała.
Szkic komputerowy na który dopiero dzisiaj naniosłam wspomniane  plamy światła.

rozmieszczenie elementów

wycięte szablony liternicze

nakładanie na nie farby


po odjęciu szablonu, gotowe napisy

ramka

i jej malowanie


nałożona farba na całości

i gotowe :)

zarys postaci

i przy pracy


pełna sylweta

malowanie szczegółówPS. Będzie dużo zdjęć w następnych postach ponieważ posiadam nowiuśki pięknie robiący zdjęcia aparat. Przeszczęśliwa jestem!