niedziela, 20 lutego 2011

Sekrety warsztatu #2 - szablon

Dzisiaj trochę obiecanej już dawno teorii. Podstawą pracy jest szablon. Jak więc go wykonać? Spróbuję w jasny sposób przybliżyć wam jego wykonanie. Pokażę Wam  to na podstawie koszulki z obrazkiem Wilka

Koszulka nie jest płótnem malarskim, zagruntowanym i mocno naciągniętym na ramę. To luźny, czysty materiał. W takim stanie ciężko jest rozpocząć na nim pracę. Musimy najpierw wykonać coś w rodzaju gruntu/podmalówki czyli naszej wyjściowej bazy do malowania. Szablon, bardzo nam rozpoczęcie tego właściwego malowania ułatwi :) 
Bierzemy obrazek, który chcielibyśmy umieścić na koszulce. Jeśli koszulka ma jasny kolor szukamy na obrazku najciemniejszych plam. Tutaj będą to wszystkie czernie. Na powyższym obrazku zaznaczyłam je w czerwonych ramach.

Aby ułatwić sobie poprawne przeniesienie sylwety naszego wybranego motywu, umieszczamy go w siatce kwadratów.


 Na czystej kartce/tekturze malujemy identyczną siatkę i przenosimy kwadrat po kwadracie zarysy naszych najciemniejszych miejsc w obrazku. 

 Następnie wycinamy je i tak jak zaznaczyłam na powyższym rysunku, miejsca te wypełniamy czarną farbą.


 Tak wygląda szablon , wycięty i częściowo zamalowany czarną farbą na koszulce.


A o to rysunek , który powstał po odjęciu szablonu. Dzięki naszym czarnym plamom mamy zarys sylwetki naszego Wilka.

Teraz zabieramy się do pracy tak jak byśmy mieli wypełnić malowankę :) No ale to już dla bardziej wtajemniczonych w warsztat malarski.

W skrócie wygląda to tak:
Wypełnienie kolorem i ustawienie świateł i perspektywy.


Dodanie koloru niebieskiego.

 Ramka i gotowe.

2 komentarze:

  1. Gosiek, ale Ty jesteś zdolna! Ten wilk jak prawdziwy, tak się tymi oczami wgapia...
    Uściski :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale fajne rzeczy robisz! Ja czasami maluję sobie sukienki, ale takie koszulkowe obrazy to wyższa szkoła jazdy:) Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Mam nadzieję, że będziesz wracać:):) Ja już u ciebie zakotwiczam;):) Pozdrówka!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za komentarz :)